aaKerko:a
 
aKONTAKT
aCilet jemi
aRedaksia
aLetra
aKa ndodhur
aKomente

aSHERBIME
aKonsulence mjedisore
aTrajnime
aLobim
aAbonime

aFORUM (Diskutoni)

aKATEGORITE
   Studime
   Uji
   Ka ndodhur
   Kuriozitete
   Nga bota
   TECI NE PORTO ROMANO
   TELEFON I GJELBER
   EKOEKONOMIA
   LUMENJTE
   NGA MMAPU
   English
   LEGJISLACIONI MJEDISOR, VENDIME
   BASHKIA E TIRANES
   SHQIPERIA IME E PASTER DHE E BUKUR
   GREEN ELECTION 2011
   VEPRO TANI
   PYJET
   Nga grupimi Ekolevizja
   POLITIKA
   NJOFTIME
   RIO + 20
   ENERGJIA
   RICIKLIMIKomuniteti i Energjisė kėshillohet me publikun mbi projektet energjitike
Komuniteti i Energjisė[i] po shqyrton listėn e projekteve nė fushėn e energjisė qė kanė interes komunitar dhe do tė kenė prioritet pėr financim nga BE-ja dhe bankat ndėrkombėtare. Nga Marsi nė Prill, OJF-tė e interesuara mund tė japin sugjerimet e tyre pėr projektet e propozuara si dhe tė shtojnė projekte qė mendojnė se duhet tė ishin nė listė. Nė 24 Prill nė Beograd mbahet njė kėshillim me publikun mbi projektet.
. Ndotja nga zhurmat / Frekuentimi i mjediseve natyrore, zgjidhje pėr njė jetė mė tė shėndetshme
Ekspozimi ndaj zhurmave mjedisore, nuk ėshtė vetėm i bezdisshėm, por ai gjithashtu mund tė ēojė nė ērregullime nė tė fjetur dhe nė probleme tė tjera shėndetėsore si hipertensioni. Zhurma ėshtė e lidhur me shumė aktivitete njerėzore, por zhurma mė problematike ėshtė zhurma e trafikut i cili ka njė ndikim tė lartė shėndetėsor nė Evropė. Frekuentimi i mjediseve tė qeta dhe zonave natyrore, ndonėse tė pakta nė Shqipėri, ndikon nė njė cilėsi jete mė tė mirė.
. Bashkia e Tiranes prezanton projektet e saj mjedisore
Bashkia e Tiranės mbajti njė takim nė datėn 19 prill me shoqatat mjedisore ku u prezantuan projektet me efekt mjedisor tė bashkisė, planet e saj pėr mbrojtjen e mjedisit dhe u kėrkua mbėshtetja e OJF-ve mjedisore pėr to. Kryetari i bashkisė Lulzim Basha, e prezantoi takimin si njė iniciativė pėr tė nxitur debat mbi mjedisin nė Tiranė. Z. Basha prezantoi disa nga projektet qė bashkia e Tiranės do tė realizojė sė afėrmi. Sė shpejti fillon projekti pėr ndėrtimin e 22 kilometrave rrugė pėr biēikleta. Do tė fillojnė proēedurat pėr dhėnien me konēesion tė mbledhjes dhe trajtimit tė mbetjeve tė Tiranės. Brenda njė viti janė mbjellė 2500 pemė dhe planifikohet tė mbillen 18000 tė tilla. Romeo Hanxhari, drejtor i politikave mjedisore nė bashki, pėrcolli shpresėn e tij se ky takim do tė kthehet nė njė traditė tė pėrvitshme.
. Ban Ki-moon: Njė Mijė Ditė pėr tė mbajtur premtimin e Mijėvjeēarit
Njė udhėtim prej njė mijė kilometra fillon me njė hap tė vetėm. Duke filluar kėtė javė, ne do tė marshojmė njė mijė ditė pėrpara, drejt njė tė ardhme tė re. Mė 5 prill, bota do t’i jap njė shtytje tė madhe dhe tė suksesshme nė histori luftės kundėr varfėrisė - 1000-ditė pėrpara datės sė synuar pėr tė arritur Objektivat e Zhvillimit tė Mijėvjeēarit. OZHM-tė kanė dėshmuar se objektivat e zhvillimit global tė fokusuar mund tė bėjnė njė ndryshim tė thellė. Ata mund tė frymėzojnė, sjellin risi dhe mund tė ndryshojnė botėn. Suksesi nė 1000 ditėt e ardhshme jo vetėm qė do tė pėrmirėsojė jetėn e miliona njerėzve, por do tė shėrbej gjithashtu si vrull nė planin pėrtej 2015 dhe pėr sfidat e zhvillimit tė qėndrueshėm. Le tė bėjmė nė 1.000 ditėt e ardhshme pėrpjekjen maksimale, nė funksion tė realizimit tė premtimit tė Mijėvjeēarit, u shpreh Ban Ki-moon, Sekretari i Pėrgjithshėm i Kombeve tė Bashkuara.
. Demokracia nė mjedis: Referendumi kundėr importit tė mbetjeve
Gjykata Kushtetuese ėshtė shprehur pro mbajtjes sė referendumit kundėr importit tė mbetjeve. Debati pėr importin e plehrave ka nisur qė nė vitin 2011 kur parlamenti miratoi njė ligj tė ri pėr trajtimin e mbetjeve urbane nė tė cilin ishin pėrfshirė edhe dy nene qė lejonin importimin e tyre pėr qėllime riciklimi. Sipas qeverisė, ligji ėshtė hartuar nė pėrputhje me standartet europiane dhe janė vetėm 25 lloje mbetjesh qė lejohet tė hyjnė pėr qėllime riciklimi. Mjedisorėt i kundėrshtuan kėto dy nene duke argumentuar se Shqipėria nuk i ka mundėsitė pėr kontrollet e nevojshme dhe se vendi mund tė rrezikojė tė kthehet nė njė destinacion pėr mbetjet e rrezikshme.
. PERFORMANCA MJEDISORE E SHQIPERISĖ
Nga UNECE, Komisioni Ekonomik i Kombeve tė Bashkuara pėr Evropėn. Ndotja e ajrit, menaxhimi i mbetjeve tė ngurta bashkiake, qasja nė ujė tė pastėr dhe pėrmirėsimi i higjienės mbeten sfidat mė tė ngutshme pėr Shqipėrinė, sipas Shqyrtimit tė dytė tė Performancės Mjedisore tė Shqiperisė, botuar mė 11 dhjetor 2012. Shqyrtimi, kryer nga UNECE , evidenton progresin e bėrė nga vendi nė menaxhimin e mjedisit qė prej shqyrtimit tė parė tė vendit kryer nė vitin 2002. Nivelet e ndotjes sė ajrit pėr Tiranėn janė mė shumė se dy herė mė tė larta nga ato qė rekomandohen nė Udhėzuesit pėr Cilėsinė e Ajrit tė Organizatės Botėrore tė Shėndetėsisė, dhe ėshtė llogaritur se ēdo vit 500 vdekje nė qytet mund t'i atribuohen ndotjes sė ajrit. Me rritjen dramatike tė numrit tė makinave, dhe numrit tė automjeteve tė vjetra nė pėrdorim, trafiku nė zonat urbane ėshtė tani shkaku kryesor i ndotjes sė ajrit.
. Shtohen tė sėmurėt nga kanceri si rrjedhojė e ndotjes sė ajrit
"Ėshtė dėshmi se ndotja nga makinat dhe kamionėt shkurton jetėn e njerėzve dhe ekspozon dėshtimin e qeverisė pėr tė trajtuar kėtė problem". (Roger Higman, Friends of the Earth). Njė studim shkencor ka paraqitur prova tė qarta se ekspozimi afat-gjatė ndaj ndotjes sė ajrit shkakton kancer tė mushkėrive. Thithja e ajrit tė ndotur nga pluhuri dhe bloza pėrgjatė shumė viteve rrit nė mėnyrė tė konsiderueshme rrezikun pėr tė vdekur nga sėmundjet e zemrės, thanė studiuesit. Studimi, i publikuar nė Gazetėn e Shoqatės Mjekėsore Amerikane, pėrfshiu qindra mijėra njerėz nė tė gjithė qytetet e SHBA - dhe monitoroi shėndetin e tyre gjatė dy dekadave. Duke krahasuar nivelet e ndotjes nė zonėn ku secili pacient ka jetuar me shkakun e vdekjes, studiuesit zbuluan njė lidhje tė fortė midis sėmundjeve dhe ndotjes.


 
aTEMPERATURA

aGAZETA PDF

aSONDAZH
SA E NJIHNI DEMIN MJEDISOR TE PLASTIKES

Po
Jo


aProverbi i dites
aBotime
aStudime
aRaporte
aManuale

aRRJETI SHOQATAVE

aMBESHTETESIT
aDonatore
aPartnere

Kjo faqe u mbeshtet nga
Milieu Kontakt Internacional

 
Ndalohet rreptesisht kopjimi ose keqperdorimi i ndonje materiali nga faqja.
Copyright 2007 Qendra e Grupimit "Ekolevizja"
Te gjitha te drejtat e rezervuara