aaKerko:a
 
aKONTAKT
aCilet jemi
aRedaksia
aLetra
aKa ndodhur
aKomente

aSHERBIME
aKonsulence mjedisore
aTrajnime
aLobim
aAbonime

aFORUM (Diskutoni)

aKATEGORITE
   Studime
   Uji
   Ka ndodhur
   Kuriozitete
   Nga bota
   TECI NE PORTO ROMANO
   TELEFON I GJELBER
   EKOEKONOMIA
   LUMENJTE
   NGA MMAPU
   English
   LEGJISLACIONI MJEDISOR, VENDIME
   BASHKIA E TIRANES
   SHQIPERIA IME E PASTER DHE E BUKUR
   GREEN ELECTION 2011
   VEPRO TANI
   PYJET
   Nga grupimi Ekolevizja
   POLITIKA
   NJOFTIME
   RIO + 20
   ENERGJIA
   RICIKLIMI


Rezultatet e kerkimit: u gjet(en) 49 lajm(e) per "ndotja"
1 - Ndotja nga zhurmat / Frekuentimi i mjediseve natyrore, zgjidhje pėr njė jetė mė tė shėndetshme dated: 24/04/13
Ekspozimi ndaj zhurmave mjedisore, nuk ėshtė vetėm i bezdisshėm, por ai gjithashtu mund tė ēojė nė ērregullime nė tė fjetur dhe nė probleme tė tjera shėndetėsore si hipertensioni. Zhurma ėshtė e lidhur me shumė aktivitete njerėzore, por zhurma mė problematike ėshtė zhurma e trafikut i cili ka njė ndikim tė lartė shėndetėsor nė Evropė. Frekuentimi i mjediseve tė qeta dhe zonave natyrore, ndonėse tė pakta nė Shqipėri, ndikon nė njė cilėsi jete mė tė mirė.

2 - PERFORMANCA MJEDISORE E SHQIPERISĖ dated: 28/12/12
Nga UNECE, Komisioni Ekonomik i Kombeve tė Bashkuara pėr Evropėn. Ndotja e ajrit, menaxhimi i mbetjeve tė ngurta bashkiake, qasja nė ujė tė pastėr dhe pėrmirėsimi i higjienės mbeten sfidat mė tė ngutshme pėr Shqipėrinė, sipas Shqyrtimit tė dytė tė Performancės Mjedisore tė Shqiperisė, botuar mė 11 dhjetor 2012. Shqyrtimi, kryer nga UNECE , evidenton progresin e bėrė nga vendi nė menaxhimin e mjedisit qė prej shqyrtimit tė parė tė vendit kryer nė vitin 2002. Nivelet e ndotjes sė ajrit pėr Tiranėn janė mė shumė se dy herė mė tė larta nga ato qė rekomandohen nė Udhėzuesit pėr Cilėsinė e Ajrit tė Organizatės Botėrore tė Shėndetėsisė, dhe ėshtė llogaritur se ēdo vit 500 vdekje nė qytet mund t'i atribuohen ndotjes sė ajrit. Me rritjen dramatike tė numrit tė makinave, dhe numrit tė automjeteve tė vjetra nė pėrdorim, trafiku nė zonat urbane ėshtė tani shkaku kryesor i ndotjes sė ajrit.

3 - Shtohen tė sėmurėt nga kanceri si rrjedhojė e ndotjes sė ajrit dated: 18/12/12
"Ėshtė dėshmi se ndotja nga makinat dhe kamionėt shkurton jetėn e njerėzve dhe ekspozon dėshtimin e qeverisė pėr tė trajtuar kėtė problem". (Roger Higman, Friends of the Earth). Njė studim shkencor ka paraqitur prova tė qarta se ekspozimi afat-gjatė ndaj ndotjes sė ajrit shkakton kancer tė mushkėrive. Thithja e ajrit tė ndotur nga pluhuri dhe bloza pėrgjatė shumė viteve rrit nė mėnyrė tė konsiderueshme rrezikun pėr tė vdekur nga sėmundjet e zemrės, thanė studiuesit. Studimi, i publikuar nė Gazetėn e Shoqatės Mjekėsore Amerikane, pėrfshiu qindra mijėra njerėz nė tė gjithė qytetet e SHBA - dhe monitoroi shėndetin e tyre gjatė dy dekadave. Duke krahasuar nivelet e ndotjes nė zonėn ku secili pacient ka jetuar me shkakun e vdekjes, studiuesit zbuluan njė lidhje tė fortė midis sėmundjeve dhe ndotjes.

4 - L I GJ Nr. 10 431, datė 9.6.2011 "PĖR MBROJTJEN E MJEDISIT" dated: 04/10/12


5 - DITA BOTERORE E UJIT DHE VENDI YNE Nga Agim DALIPI dated: 31/03/12
Kemi vuajtur pėr “burimin e jetės”. Mburremi pėr sasinė e burimeve hidrike por , vite me radhė , kemi patur mungesėn e ujit nė ēezmat tona . Jo rrallė na ka ardhur i ndotur e me ndotje deri nga fekalet e i pėrzier me ujrat e zeza . Dhe kjo ka ndodhur nė Tiranė , nė Gramsh , nė Vlorė e gjetkė e jo vetėm njė herė .

6 - BUXHETI DHE MJEDISI dated: 13/03/12
Mos ėshtė koha qė tė ndryshojmė mėnyren e investimit tė parave tė buxhetit jo vetėm pėr vitin qė vjen por dhe pėr vitin e 5-tė pas tij?

7 - URBANIZIMI DHE NDOTJA - SHKAK I ALERGJIVE dated: 21/02/12


8 - KAFSHET UJORE PO PAKESOHEN dated: 14/02/12
Biodiversiteti nė liqenet dhe lumenjtė e Evropės ėshtė duke u pakėsuar. Alarmi ėshtė dhėnė nga njė raport i Komisionit Evropian .

9 - NDOTJA INDUSTRIALE E AJRIT 169 MILIARDE EURO dated: 21/01/12
EEA zbulon se ndotja industriale e ajrit i ka kushtuar Evropės deri nė 169 miliardė € nė vitin 2009. NDOTJA INDUSTRIALE E AJRIT 169 MILIARDE EURO

10 - NGA BOTA JANAR 2012 dated: 20/01/12


11 - MBROJTJA E SHĖNDETIT NGA NDRYSHIMET KLIMATIKE NĖ SHQIPĖRI dated: 10/01/12
Nga projekti i OBSH “Mbrojtja e shėndetit nga ndryshimi klimatik nė Shqipėri”

12 - VAZHDON NDOTJA E LIQENIT TE SHKODRES NGA MALI I ZI dated: 10/01/12
Kemi shkruar nė gazetė edhe herė tjetėr pėr ndotjen kimike tė liqenit tė Shkodrės nga kombinati i aluminit nė Malin e Zi. Kėsaj here shqetėsimin e ngre , qė pėrtej kufirit J. Marojevic, drejtoreshė e programit "Green Home" me qendėr nė Podgoricė

13 - AGONIA E 10 LUMENJVE ME TE MEDHEJ dated: 09/01/12
Planifikime tė gabuara dhe mbrojtje e lumenjve nė mėnyra tė papėrshtatėshme nuk kanė lėnė vend pėr siguri qė nė tė ardhmen ujrat tė rrjedhin si deri mė sot duke vėnė nė rrezik furnizimin me ujė tė specieve tė panumurta .

14 - PAK NGA KRONIKA TEPER E HIDHUR PER LUMENJTE E VENDIT TONE NE 2011 dated: 08/01/12
Ministri Mediu : “Mendimi im dhe Ministrisė sė Mjedisit ėshtė qė ne duhet tė arrijmė nė frenimin e shfrytėzimit tė lumenjve, sidomos nė gjendjen qė jemi sot sepse kemi vajtur nė tabanet e tyre duke krijuar probleme shumė tė mėdha "

15 - AGONIA E 10 LUMENJVE ME TE MEDHEJ dated: 06/01/12
RAPORT I WWF


1-15   16-30   31-45   Te fundit:   4   


 
aTEMPERATURA

aGAZETA PDF

aSONDAZH
SA E NJIHNI DEMIN MJEDISOR TE PLASTIKES

Po
Jo


aProverbi i dites
aBotime
aStudime
aRaporte
aManuale

aRRJETI SHOQATAVE

aMBESHTETESIT
aDonatore
aPartnere

Kjo faqe u mbeshtet nga
Milieu Kontakt Internacional

 
Ndalohet rreptesisht kopjimi ose keqperdorimi i ndonje materiali nga faqja.
Copyright 2007 Qendra e Grupimit "Ekolevizja"
Te gjitha te drejtat e rezervuara