aaKerko:a
 
aKONTAKT
aCilet jemi
aRedaksia
aLetra
aKa ndodhur
aKomente

aSHERBIME
aKonsulence mjedisore
aTrajnime
aLobim
aAbonime

aFORUM (Diskutoni)

aKATEGORITE
   Studime
   Uji
   Ka ndodhur
   Kuriozitete
   Nga bota
   TECI NE PORTO ROMANO
   TELEFON I GJELBER
   EKOEKONOMIA
   LUMENJTE
   NGA MMAPU
   English
   LEGJISLACIONI MJEDISOR, VENDIME
   BASHKIA E TIRANES
   SHQIPERIA IME E PASTER DHE E BUKUR
   GREEN ELECTION 2011
   VEPRO TANI
   PYJET
   Nga grupimi Ekolevizja
   POLITIKA
   NJOFTIME
   RIO + 20
   ENERGJIA
   RICIKLIMI


KAFSHET UJORE PO PAKESOHEN
» 14/02/2012 - 02:12
Biodiversiteti nė liqenet dhe lumenjtė e Evropės ėshtė duke u pakėsuar. Alarmi ėshtė dhėnė nga njė raport i Komisionit Evropian .

KAFSHET UJORE PO PAKESOHEN Biodiversiteti nė liqenet dhe lumenjtė e Evropės ėshtė duke u pakėsuar. Alarmi ėshtė dhėnė nga njė raport i Komisionit Evropian . Shkaqet kryesore tė kėsaj gjėndjeje janė ndotja, peshkimi pa kriter , humbja e habitateve dhe futja e specieve pushtuese nė ujra qė kanė vėnė nė kėrcėnim njė numėr tė madh peshqish , molusqesh, kėrmijsh dhe bimėsh. Raporti , qė pėrfshin edhe vendin tonė , thekson se edhe situata pėr kafshėt nė tokė nuk ėshtė mė e mirė. KE ka paralajmėruar njė "rėnie alarmante" nė trashėgiminė natyrore tė kontinentit nė bazė tė "Listės sė Kuqe Evropiane", e cila shqyrtoi shėndetin e 6.000 llojeve speciesh tė ujėrave nė lumenjte dhe liqenet e kontinentit . Raporti thekson gjithashtu ky kėrcėnim ėshtė shtrirė nė 44 % tė molusqeve tė ujėrave tė ėmbla, 37 % e peshkut dhe 23 % e amfibėve qė kėrkon veprime urgjente konservimi . Studimi ėshtė kryer nga Bashkimi Ndėrkombėtar pėr Ruajtjen e Natyrės (IUCN) qė ka marrė nė konsideratė edhe amfibėt nė tė gjithė botėn . Ka rezultuar qė edhe popullata e tyre ka rėnie nė tė gjithė globin , duke tejkaluar atė tė grupeve tė tjera tė kafshėve: mė shumė se 30% e tyre janė listuar si tė kėrcėnuara nė listėn e kuqe .
Printo Dergo me e-mail
 
aTEMPERATURA

aGAZETA PDF

aSONDAZH
SA E NJIHNI DEMIN MJEDISOR TE PLASTIKES

Po
Jo


aProverbi i dites
aBotime
aStudime
aRaporte
aManuale

aRRJETI SHOQATAVE

aMBESHTETESIT
aDonatore
aPartnere

Kjo faqe u mbeshtet nga
Milieu Kontakt Internacional

 
Ndalohet rreptesisht kopjimi ose keqperdorimi i ndonje materiali nga faqja.
Copyright 2007 Qendra e Grupimit "Ekolevizja"
Te gjitha te drejtat e rezervuara